| Cikkek : Az éhezőknek segíteni nem egyszerű – a Jászságban azonban sikeres |
Az éhezőknek segíteni nem egyszerű – a Jászságban azonban sikeres
tutihir.hu 2011.12.26. 20:19
Móra Ferenc egyik novellája jutott eszembe a Vöröskereszt Jászsági Szervezete minapi tájékoztatója során. Az iskolába járó gyerekek az 1920-30-as években kaptak naponta egy bögre tejet, mert a falusiak is éheztek. Egy fiú azonban nem itta meg, hanem kisebb testvérének adta oda – akinek cipője se volt, így nem tudott az iskolába télen eljutni – hogy az kapjon a jóból. Ha tagadjuk, akkor is óriási a szegénység, gyermekek éheznek ma is Magyarországon, főleg vidéken, a kis falvakban, ahol nincs szinte semmilyen munkalehetőség.
Ezzel a szociális területen dolgozók, de a pedagógusok is tökéletesen tisztában vannak. A Magyar Vöröskereszt az Amerika Ház Alapítvánnyal és a helyi önkormányzatokkal összefogva 2010-ben indította el a Gyermekszáj Programot a gyermekéhezés elkerülése és a gyermekszegénység enyhítése érdekében. A program keretében naponta egy kilogramm kenyeret és 2 liter tejet adnak a rászorulóknak. A Magyarországon a Jászság és az Encsi Kistérség kapcsolódott ehhez a szociális munkához, tavaly 200 családot vontak be, idén már 250-et.
A családok kiválasztása azonban nem volt egyszerű. Az alapítvány feltételül szabta, hogy legalább 3 gyermekes legyen a hátrányos helyzetű család, autójuk ne legyen. Az élelmiszereket hetente kétszer osztják ki a települések meghatározott pontján, számos helyen a kisboltok is segítik ezt. A tejet a Jásztej Zrt., a kenyeret a Sebestyén Pékség biztosítja. A Jászságból Alattyán, Jászjákóhalma, Jászapáti, Jásztelek, Jánoshida, Boldogháza, Alsószentgyörgy, Jászladány, Jászkisér és Jászberény (Neszűr) családjai kapnak így segítséget.
A Vöröskereszt és az alapítvány tájékoztatóján kiderült, hogy voltak családok, akiket ki kellett zárni a programból, mert nyerészkedtek, eladták a kapott tejet, kenyeret, mások emberhez méltatlanul viselkedtek a kiosztásban, az adminisztrációban résztvevő önkéntesekkel. Volt olyan család, mely szétvált, elköltözött, majd újra vissza, követhetetlenné vált rászorultságuk megállapítása.
A vöröskeresztes aktivisták sajátos helyzetekről is beszámoltak. Megtörtént, hogy egy szülő két gyermekkel maradt ellátatlanul, se segélyt, se családi pótlékot, semmilyen pénzbeli ellátást sem kaptak, s még a tejet/kenyeret sem. Máshol a sérült, beteg gyermek miatt kellett autót szerezni a családnak, hogy kezelésekre vihessék, s ez lett a programból való kizárás oka. Az önkéntesek jelezték, hogy ahol a gyerekek már serdülőkorúak, a személyenkénti napi két liter sok. Lehetne differenciálni az életkor függvényében, hogy egyetlen falat kenyér, csepp tej se menjen kárba.
A javaslatok sorában szerepelt például, hogy mélyszegénységben élő, többszörösen hátrányos helyzetű, de nem háromgyermekes családok is vannak a Jászságban, vizsgálandóak az ilyen esetek is.
Az Amerika Ház Alapítvány képviseletében Skultéti Gábor elmondta, a tapasztalatok alapján a program finomítása napirenden van. Sajnos az már tény, hogy 2012-ben az alapítvány pénzügyi lehetőségei szűkölnek, de a Gyermekszáj Programot folytatják, hiszen ez a legsikeresebb akciójuk Magyarországon. Felmerült, hogy a 16-17 éves gyermekek, akik már dolgozhatnának is, ha erre van lehetőség, nem biztos, hogy benn maradnak a programban. Az aktivisták észrevételeit, javaslatait feldolgozzák, és közösen döntenek majd a finomításról. Elmondta, hogy az encsi kistérségben több, támogatásra nem jogosult család is bekerült, akiket aztán ki kellett zárni az akcióból. A Jászsági Vöröskereszt azonban rendkívül jól segítette a munkát, nagyon alaposan végezték feladatukat.
Botkáné Sárközi Ildikó, a helyi vöröskeresztes titkár arról adott tájékoztatást, hogy a Jászságban folytatódik a Gyermekszáj Program 250 családdal. A családsegítőkkel együttműködve fognak a rászorultak körén módosítani, ahol ez lehetséges. Nagy Ágnes Ildikó, a megyei igazgató azt hangsúlyozta, hogy sok tapasztalatot gyűjtöttek már, s követendő példákkal tudnak segíteni a program szélesítésében. Ehhez azonban más támogatók csatlakozására volna szükség. A program sikerének egyik kulcsa pedig, hogy sok önkéntest is be tudtak vonni, akik a kiosztásban, a koordinálásban segítettek és segítenek majd 2012-ben is.
Kiss Erika
| |