,,Otthon van az ember, ahol gyökerei vannak, halottai az anyaföldben, ahol tegezik az embert, ahol nagyapja ültette diófának a gyümölcsét töri, és fát ültetve unokáira gondol."
Véget ért az iskola elkezdődik a vakáció, ha dolgozunk, szabadságra megyünk. Gyakran pihenés, kikapcsolódás közben hajlamosak vagyunk megfeledkezni az óvatosságról, pedig a legmelegebb nyári hónapok csak most következnek. Ez évben szokásosnál korábban köszöntött be a nyár, ami különös megterhelést ró szervezetünkre, figyelmünkre. De vajon mit tehetünk magunk és családunk egészségének megóvása érdekébe?
Melegben a fokozott folyadékigény végett igyunk naponta minimum 2 liter (nagy kánikulában ettől több, több 3-4 liter is lehet ) folyadékot,elsősorban sókat tartalmazó ásványvizet, mely az izzadás következtébenelveszítettsót és létfontosságú elemeket pótolja.
Idős embereknek, gyermekeknek és betegeknek különösen hamar felborult a folyadékháztartása.
Lehetőleg 11-15 óra között ne menjünk a tűző napra!Ha mégis szükséges, 20 percnél tovább ne tartózkodjunk a napon!
A kritikus időszakban ne végezzünk a napon nehéz fizikai munkát, sportolást! Ha mégis szükséges, legalább félóránként védőitalként 14-16 Co hőmérsékletű ivóvizet vagy azonos hőmérsékletű alkoholmentes italt fogyasszunk. Rendszeres időközönként tartsunk pihenőt. A munka törvénykönyve kimondja, hogy szabad téren dolgozóknak harminc Celsius-fok fölött óránként öt-tíz, harmincöt fok fölött óránként harminc perc pihenőt kell biztosítani.
Napi bevásárlást tervezzük hűvösebb időszakra.
A lakást lehetőleg a későestiórákban szellőztessük.
Laza, jól szellőző, természetes anyagú ruhát viseljünk !
Az erős napfény megégetheti a szem felszínét és kötőhártya-gyulladást is okozhat, használjunk széles karimájú sapkát vagy napszemüveget.
Nyaralásnál számítsunk arra, hogy hegyekben és vízfelszín mellett akár másfélszeres is lehet a sugárzás, mint lapos területen.
Felhevült testtel, teli hassal vagy ittasan soha ne ugorjunk a hideg vízbe!
Sportolás (pl. úszás) előtt egy órán belül ne együnk.
A lehetőséghez képest naponta többszörzuhanyozzunk, hűtsük le felhevült testünket !
A hegyekbe, hűvös, fás helyre kiránduljunk, de ne feledkezzünk meg a kullancs elleni védőoltásról sem.
Napszúrást a fej felmelegedése váltja ki, ennek következtében ödéma, vizelő léphet fel. Tünetei a fejfájás, hányinger, egyensúlyzavar, fényérzékenység. Tünetek jelentkezése esetében jó hatású lehet az elsötétített szobában a vizes borogatás, pihenés. Azonban ha hányás, látászavar lép fel, mindenképpen orvoshoz kell fordulni!
Krónikus keringési betegségben szenvedő idős embereknél napszúrás hatására könnyen kialakulhat a trombózis, ezért különösen 70 éven felülieknek ajánlott a rendszeres folyadékpótlás, akkor is, ha nem éreznek szomjúságot. Hőséggel összefüggő rosszullét esetén a 65 éven felüliek mindenképp forduljanak orvoshoz
A napszúrás egyfajta sugárzás és hő okozta betegség. A gyermekek mindig veszélyeztetettebbek, mint mi felnőttek, melynek oka hogy a koponyacsontok lényegesen vékonyabbak, és az agyhártyáig könnyebben eljut a káros sugárzás. Gyermekekre strandon is mindig adjunk sapkát, fürdőruhát, a parton pedig felső ruházatot, pólót. Lehetőleg magas faktorszámú, gyermekek részére készített fényvédőterméket használjunk.
Kisgyermeket a szülők az átlagosnál többet itassák. Jó hatású az árnyékban történő fürdetés, ruhanyoztatás, pancsolás. Csecsemőket csak árnyékban levegőztessük. Gondoskodjunk a csecsemők és gyermekek folyamatos folyadékpótlásáról, könnyű italokkal pl. tea, limonádé.
Ha a gyermek a szabadban alszik, mindig tegyünk fölé napernyőt és takarjuk be fehér színű lepedővel !
Autóban történő utazás előtt szellőztessük ki a járművet.
Vegyük figyelembe, hogy közlekedésnél reggel és főleg naplemente idején zavarja látásunkban a szembe sütő nap! Közlekedés közben az ablakok által felvett hő akár 30 Co fölé is emelheti a gépkocsi belső hőmérsékletét. Használjunk napszemüveget, s ha van légkondicionálót.
Ne hagyjunk a gépjárműben, strandon napsugárzásnak kitett spray-t, gázöngyújtót, mert ezek tüzet okozhatnak.
Felhevült motorú gépjárművel ne álljunk száraz aljnövényzetre, mert a gaz és az autó is lángra kaphat.
Figyelem! A magas hőmérséklet a reflex tevékenységünket is befolyásolhatja! Hosszabb utazás alkalmával többször álljunk meg egy-egy pihenőre.
Gyermeket, állatot soha ne hagyjuk egyedül a felmelegedett gépjárműbe!
Hőguta a test felmelegedésének következménye, amikor a szervezet a felesleges hőt nem képes leadni. Oka lehet páradús levegő, sportolás, szoros, zárt ruházat mely akadályozza az izzadással történő hőleadást, de lehet melegben végzett nehéz fizikai munka, sportolás, túlzott napozás.Tünetei a fejfájás, szapora szívverés, izomgörcs,
Étkezés : a forró napokon szervezetünk energiaszükséglete 15 százalékkal csökken. A hosszan tartó hőségben a rosszul megválasztott érkezés is okozhat egészségügyi problémákat, különösen a krónikus betegségben szenvedők esetében. A kalória- és zsiradékdús ételek fogyasztása fokozza az izzadást, és rossz közérzetet, illetve emésztési problémákat okozhat. Naponta inkább többször együnk és keveset, a napi étrendet pedig lehetőleg kalóriaszegény, könnyen emészthető ételekből állítsuk össze.
Mit tegyünk ha családunk egyik tagján a napszúrás tünetei jelentkeznek ?
Napszúrás, hőguta jelei lehetnek: szédülés, émelygés, fejfájás, bőr hitelen kiszáradása, kipirosodása. Súlyosabb esetben, ha ezt tudatzavar, lázas állapot kíséri minden esetben forduljunk orvoshoz. Mielőtt az orvoshoz fordulunk:
Tegyünk a fejére, mellkasára, hátára hideg vagy kézmeleg borogatást!
Ha tud zuhanyozzon le langyos vízzel, ha nem tud, mossuk le vizes szivaccsal!
Fektessük hűvös, szellős helyre, fejét emeljük fel, s tegyünk rá vizes borogatást!