| Cikkek : A patkányirtó szer akár az egész családot kiírthatta volna |
A patkányirtó szer akár az egész családot kiírthatta volna
szoljon.hu 2010.03.30. 11:36
A vasárnapi események fejleményei a szóljon.hu cikkéből a tovább mögött olvasható.
A guberálás az emberéletre is veszélyes lehet. Legalább is a hét végén Jásztelken történtek erre engednek következtetni.
Mint kiderült, az emberi felelőtlenség, figyelmetlenség, illetve butaság együttes megjelenése komoly következményekkel járhat.
Megírtuk, hogy egy jászteleki férfi a kidobott hulladékok között kutatva talált patkányirtót, amit saját házában, illetve háza udvarán szórt szét vasárnap.
A férfi távozott ugyan otthonról, de nem sokkal ezután a felesége rosszul lett. A mérgezést jelenlegi információk szerint az okozta, hogy a kiszórt rágcsálóirtóra véletlenül vizet öntöttek, amely eredményeként fokozottan tűz- és robbanásveszélyes, mérgező gáz keletkezett.
Halmai Ferenc alezredestől, a Jászberényi Rendőrkapitányság parancsnokától arról értesültünk, hogy a házban, annak padlásán és az ingatlan telkének több pontján is szétszórták a veszélyes anyagot. A feleség attól lett rosszul, hogy a vízzel leöntött patkányirtó gőzét belélegezte. Férjét előállították, de nem helyezték letartóztatásba, egyelőre tart a vizsgálat a cselekménysor megítéléséről.
Fózer Tibor alezredes, a Jászberényi Önkormányzat Hivatásos Tűzoltósága parancsnoka elmondta, egységeiket riasztották a mérgezés elhárítására. A tűzoltók egyrészt azonnal a helyszínre siettek, másrészt értesítették a rendőrséget és a mentőket is. A mentőszolgálat munkatársai a rosszul lett nőt ellátták, megfigyelésre kórházba szállították. A berényi tűzoltó parancsnok hozzátette: olyan vegyszerről volt szó, amelyet egyébként a határban szoktak felhasználni rágcsálóirtásra. A méreg hatástalanítását a megyei katasztrófavédelemi igazgatóság Vegyi Felderítő Szolgálatának egységeivel végezték el. Fózer Tibor, a jól működő csapatmunkát emelte ki a hét végi intézkedéssorozattal kapcsolatban.
Egy fokozottan hátrányos helyzetű családról van szó — mondta érdeklődésünkre Kisbakonyi Zoltánné polgármester asszony —, akiknek lakóházként szolgáló kis épületét a mentesítést követően le kellett zárni, és néhány napig oda nem lehet visszaköltöznie a családnak. A hátrányos helyzetű család rokonokhoz költözött néhány napra. Csak egy fiatalkorú gyermekük él velük. Az önkormányzat biztosított zárt helyet, hogy a mérgező anyagot tartalmazó dobozt elhelyezzék, illetve értesítették az ÁNTSZ-t és a környezetvédelmi hatóságot, hogy az elszállításáról, megsemmisítéséről gondoskodjanak, majd intézkedjenek arról, hogy az érintettek mikor költözhetnek vissza lakóhelyükre. Megtudtuk egyébként, hogy a korábban rosszul lett nőt nem kellett kórházban tartani.
Többszörös a felelőtlenség
Óriási veszélyeket rejthet magában, ha a veszélyes hulladékokat nem megfelelően tároljuk, illetve dobjuk ki. Fózer Tibor tűzoltó alezredestől tudjuk, hogy a most előkerült veszélyes anyag akár harmincéves is lehetett már, az persze kérdés, hogy miként került a hulladék közé. Egyértelműen felelősség terheli azt, aki kidobta, illetve az is óriási veszélyt vállalt fel, aki a szemétről összeszedte és tudatlanságból vagy felelőtlenségből, de felhasználta az anyagot.
Az önkéntes jogkövető magatartást sokszor értelmezik „rugalmasan” az emberek, ha például lomtalanításról van szó. Igaz, hogy általában a hulladékot kezelő szervezetek meghirdetik ilyen alkalmakkor, hogy sem kommunális hulladék, sem építési törmelék, illetve veszélyes hulladék nem kerülhetne a konténerekbe, ennek ellenére ezek mindegyike megtalálható olykor-olykor. Sőt, olyan esetre is hallottunk már példát, hogy egyenesen az állati trágyát rakták le a lomtalanításra meghirdetett gyűjtőhelyre...
| |