Pénzhiány miatt közel egy hónapra bezár a jászteleki iskola
szoljon.hu 2011.02.11. 13:56
A nehéz költségvetési helyzet miatt rendkívüli intézkedésről kellett határoznia Jásztelek képviselő-testületének.
Dr. Voller Erika jegyző érdeklődésünkre elmondta, hogy az önkormányzati határozat szerint az általános iskolában kényszerszünetet rendeltek el péntektől. A helyi diákoknak februárban már csak egy napot kell iskolában eltölteniük, nevezetesen 28-án kell ismét iskolába menniük.
Az önkormányzatnak minden megtakarítható fillérre szüksége van. A kényszerszünet idején átalakítják az intézmény fűtési rendszerét, gyakorlatilag leválasztják a vele szomszédos épületben lévő óvodától.
Ezzel is takarékosabbá szeretnék tenni a működtetést. A sürgősségi intézkedések sorába illeszkedik, hogy az önkormányzat felkérte az iskolát működtető térségi intézmény vezetését: úgy alakítsa át az órabeosztásokat, hogy túlórát ne kelljen elszámolni a pedagógusoknak. A képviselők véleménye szerint lehetetlen helyzet az, hogy az összesen 35 diákot oktató iskolában a pedagógusok foglalkoztatását csak túlórákkal együtt lehet megoldani.
Mindezekkel párhuzamosan tovább folytatódik a tárgyalás a görög katolikus egyházzal, akikkel már korábban is tárgyalt az önkormányzat az intézmény működtetésének átvételéről.
A szülők többsége döntött: nincs szükség erre az iskolára
Majd egy hónapos kényszerszünetet rendeltek el a jászteleki általános iskolában a rendkívül nehéz pénzügyi helyzet miatt. Februárban leválasztják az intézménynek otthont adó épület fűtését a szomszédos óvodáétól, azt azonban senki nem gondolja, hogy ez hosszú távú megoldást jelent az amúgy is a kiürülés szélére került kisiskola fenntartására.
Ahogy azt szombaton megírtuk, rendkívüli intézkedésről határozott Jásztelek képviselő-testülete, miszerint az általános iskolában kényszerszünet elrendelését tartották szükségesnek. Miután az önkormányzat ajánlását a társulásban működtetett iskola vezetősége elfogadta, a diákoknak csak február utolsó napjától (épp hétfőre esik ez a dátum) kell ismét elfoglalni helyüket az iskolapadban. Legalább is annak a 35 gyermeknek, akik ez idő szerint még a tagiskolába járnak.
A kényszerszünet idején átalakítják az intézmény fűtési rendszerét. A későbbiekben ugyanis megtakarításokat remélnek attól, hogy az épület fűtését leválasztják a szomszédságban lévő óvoda épületétől.
Mint azt dr. Voller Erika jegyző korábban lapunknak elmondta, a sürgősségi intézkedések közé tartozik, hogy az önkormányzat felkérte az iskolát működtető térségi intézmény vezetését az órarend átalakítására. Lehetetlen helyzetnek tartják ugyanis a képviselők, hogy a végletekig lecsökkent gyermeklétszám mellett is csak túlórákkal lehet megoldani a foglalkoztatást.
Kerestük az ügyben Tóth Nóra polgármestert, de hivatkozva arra, hogy épp az iskola ügyében kell folyamatosan tárgyalnia a társulás többi önkormányzatával, az elkövetkező napokban nem tud nyilatkozni. Megbízásából dr. Voller Erika jegyző ezt követően elmondta, hogy a jelenlegi és a korábbi önkormányzati testületek is minden megtettek, megtesznek azért, hogy a többségében halmozottan hátrányos helyzetű, még a településen maradó diákoknak a törvény betűje szerint lehetőséget biztosítsanak a megfelelő alapképzésre.
A szülők döntése egyébként egyértelműnek tűnik a jászteleki iskoláról. A szerkesztőségünk tudomására jutott adatok szerint jelenleg mintegy 180 általános iskolai korú gyermek él Jásztelken, de közülük csaknem másfél százat szüleik már más településen — többségük Jászberényben tanul — járatják iskolába.
Sokféle megoldáson gondolkodtak már a képviselő-testületek, de megoldás egyelőre nem született az évek óta húzódó probléma kapcsán. Felvetődött, hogy más kisebb épületbe költöztessék az intézményt, esetleg iskolabuszokkal — támogatás mellett — szállítsák más települések iskoláiba a nebulókat, sőt legutóbb megbízták a polgármestert, hogy tárgyaljon a görög katolikus egyházzal az intézmény működtetésének átvételéről.
— Egyelőre csak az látszik biztosnak, hogy külső segítség nélkül a település képtelen lesz finanszírozni a 35 diák oktatását, ugyanis az utánuk járó normatíva csak a töredékét fedezi a tényleges működtetési költségeknek — tette hozzá a jegyző asszony.
A társulás is tárgyal a helyzetről
A diákok a februárban kieső tanítási napokat az év hátralévő részében szombatonként megtartott tanítási napokon pótolják be. Orosz István, a tagiskolát működtető Kistérségi Közoktatási Intézmény főigazgatója egyelőre csak annyit nyilatkozott a kérdésről, hogy a jászteleki képviselő-testület kérésére elrendelte a kényszerszünetet. Ugyanakkor még számos kérdésben dönteni kell a társuláson belül, a határozatok meghozatala pedig az elkövetkező napokban esedékes. Belső átszervezéssel ugyan sok minden megoldható, de még pontosan nem dőlt az el, hogy milyen intézkedésekre lesz szükség rövid és hosszú távon a jászteleki tagiskolával kapcsolatban. Arra a kérdésre, hogy a nyolc település (Jásztelek mellett Pusztamonostor, Jászágó, Jászdózsa, Jászjákóhalma, Alattyán, Jánoshida, Jászfelsőszentgyörgy) óvodáit és iskoláit magában foglaló intézményben van-e hasonló helyzetű önkormányzat, csak annyit mondott, hogy hasonló intézkedésre egyelőre egyetlen más tagintézményükben sincs szükség.
|