Időjárás : Napozás előtti védelem: nem csak napvédő krémmel |
Napozás előtti védelem: nem csak napvédő krémmel
kamaszpanasz.hu 2011.07.16. 14:02
A bőröd káros napsugaraktól való megóvása az egyik legjelentősebb lépés, amit szépséged érdekében tehetsz. Manapság már mindenki igyekszik megóvni a bőre szépségét: napozás előtt napvédő krémet használunk, amit aztán fürdéskor alaposan lemosunk, s záróakkordként tápláló-hidratáló testápolóval gondosan bekenjük magunkat.
Mégis, napozás előtt egy igen fontos dolog elkerüli a figyelmünket: elfeledkezünk belenézni a spájzba vagy a gyógyszeres dobozunkba, hogy kiszűrjük a bőr érzékenységéért okolható élelmiszereket, gyógykészítményeket.
Bizonyos receptre vagy recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók, gyógynövénykivonatok, parfümök, bőrradírok, sőt még bizonyos napvédő krémek is hozzájárulhatnak a napsugárzás bőrt károsító hatásához. Egyes élelmiszerek szintén felelőssé tehetők a leégésért. A zöldcitrom héjával érintkező bőrfelület egy-kettőre leég a napon, érdemes hát elkerülni a vízparti hűsítő koktélok közül a ’margaritát’, sőt a vodka tonik egyvelegét is.
A bőrpír okozta égető érzésen túl a súlyos leégés vagy a gyakori napozás egyértelműen növeli a bőrrák kockázatát. Nyáron, napérzékenységük miatt a napsugarakat tudatosan kerülő emberek fokozottan veszélyeztetettek. A túlzott napozás ráadásul a bőr korai öregedését, ráncosodását és kellemetlen barna pigmentfoltok megjelenését okozhatja.
Napérzékenység
Napérzékenység a bőrnek, a nap ultraibolya sugaraira adott reakciója. Az egyik típusába tartozik a fototoxikus reakció, amely akkor jelentkezik, ha az UV sugarak kölcsönhatásba lépnek bizonyos kémiai anyagokkal. Ilyenkor a kölcsönhatás létrejöttét követő pár percen belül élénk bőrpír tapasztalható, amely akár órákkal később is megmarad a napsugaraknak kitett bőrfelületen.
A bőrpír súlyossága egyénenként változó. A világos bőrű emberek a fototoxikus reakció szempontjából a legveszélyeztetettebbek. A sötétebb bőrrel megáldottak esetében a melanin bizonyos mértékig védelmet nyújthat. A legyengült immunrendszerű emberek sokszorosan veszélynek vannak kitéve.
Honnan tudhatod, vajon te is a veszélyeztetettek közé tartozol-e?
A korábbiakhoz képest gyorsabban barnuló bőr, a megjelenő foltok, kiütések, viszkető bőrfelületek jelzik a napsugarak iránti érzékenységet. Nem árt bőrgyógyásznak megmutatni a már kialakult bőrelváltozásokat, hiszen az orvos biztosan diagnosztizálja a napérzékenységet is.
Amennyiben gyógyszert szedsz, mindenképpen olvasd végig a betegtájékoztatót: ebből megtudhatod, hogy a készítmény napsugarakkal kölcsönhatásba lépő összetevői okozhatnak-e bőrelváltozásokat.
Néhány hatóanyag, amely felelőssé tehető a bőrt károsító hatásokért
- Az akné kezelésében is használatos, de más krémek összetevőjeként is szereplő benzol peroxid. A doxycyclin, tetracyclin tartalmú antibiotikumok, az allergia elleni készítmények közül a benadryl tartalmúak.
- A gombásodás elleni kezelés részeként használatos készítmények közül jó néhány. Bizonyos gyulladáscsökkentő anyagok, a fájdalomcsillapításra is javasolt Aleve a naproxen, Advil az ibuprofen tartalmuk miatt.
- A kozmetikai készítmények közül egyes hámlasztó krémek, bőrradírok, sőt a bőr lézeres kezelése is bőrelváltozásokra hajlamosít. A kozmetikában és a gyógyászatban is egyaránt használt, napsugarakkal érintkező levendula-, cédrus-, bergamott olaj, a szantálfa kivonata szintén okozhat bőrproblémákat.
- Egyes élelmiszerek, a gabonapelyhek, a citrusok héja, a kapor, a petrezselyem, az ánizskapor, a kevésbé ismert paszternák is a nappal kölcsönhatásba lépve súlyos bőrreakciót képesek kiváltani.
- A napvédő krémek benzophenon, dibenzolmethan, oxybenzon, cyclohexanol, szalicilát tartalmuk miatt szintén a problémásak lehetnek.
Legjobb védekezés: megelőzés, tudatos felkészülés
Ha valóban érzékeny vagy a napsugarakra, a legokosabb amit tehetsz, hogy elkerülöd a közvetlen, erős napsugárzást. Láthatod, még napvédő krém használata mellett sem lehetsz teljes biztonságban.
Ha azonban elkerülhetetlen a nappal való érintkezés, használj legalább SPF 15 faktorszámú krémet. Érdemes 20-30 perccel korábban bekenni magad, mielőtt a napra mégy. Úszás, erős izzadás esetén mindenképpen krémezd be újból a tested. Ne feledd, hogy az ultraibolya sugarak áthatolnak az üvegen is, így akár vezetés közben is könnyen leéghetsz.
|