|
Egerészölyv
2008.12.31. 12:18
Egerészölyv (Buteo buteo)
Egerészölyv (Buteo buteo - Mäusebussard - Eurasian Buzzard) v. egerész, egerésző ölyv, másutt ülü, ill. sikoltó-, síró-, tarló kánya stb.: mintegy 540-580 mm nagyságú költözőmadár a vágómadárfélék családjában, amely március 12-e körül érkezik hozzánk.
A formáit tekintve hasonlít a darázsölyvre, de annál sokkal erősebb. A vörösvércse után a leggyakoribb ragadozónk.
Azokat a területeket kedveli, ahol a kiterjedt erdőségek nyílt mezőkkel váltakoznak.
Eurázsia mérsékelt övében szinte mindenütt általános, egészen Japánig. Tibetben az erdőségekhez ragaszkodik, de a sztyeppei pocokjárás ki szokta csalogatni. Otthonosan mozog lápok fölött is.
Órákig elüldögél egy kövön, oszlopon v. földhányáson. Amikor felemelkedik, hatalmas szárnyaival (fesztávolság 1,2 m) méltóságteljesen úszik a levegőben. A röpképe sasszerű, s gyönyörűen tud vitorlázni.
Eléggé lomha, így a kiszemelt zsákmánynak van esélye a menekülésre.
Fényes, barna szeme jellegzetes.
Nincs a sárgás csüdön (72-78 mm) toll, ez árulkodik, hogy bár nagyon hasonlít a sasokra, nem sok köze van hozzájuk.
A csőr sárgás orrviasszal 25-28 mm-es. Az egyenesen metszett, 15-17 sötétebb harántsávval díszített farok hossza 218-245 mm.
A mellükön elmosódó V-rajzolat látható. Ezen túl a tollazat színárnyalatai eléggé változatosak, szinte a fehértől a feketésbarnáig minden árnyalat előfordulhat.
Nagy eltérések mutatkoznak két egyed között is. Összességében elmondható, hogy a szárny (393-437 mm) alulról és a test alja kevésbé világosabb, mint a gatyás ölyvön.
Nálunk átvonulóban szokott mutatkozni egy-egy rőtesebb példány, ezek a B. b. vulpinus, vagyis pusztai ölyv néven leírt alfajhoz tartoznak. Rajta kívül további alfajok:
Buteo buteo
- arrigonii,
- insularum,
- jasponicus
- menetriesi,
- oshiroi,
- refectus,
- socotrae,
- toyoshimai,
- vulpinus.
A törzsalak hozzávetőleg 1 kg súlyú.
Április végén, májusban, rendszerint a fák törzséhez közel, viszont nagyon magasra épített fészkében költ. Másutt elhagyatott sziklás tengerpartot keres fel költés céljából.
A fészekalja 2-4 fehérpettyes zöld v. barnafoltos tojásból áll. A kicsik a 28-31. napon kelnek, s a szülők 6-7 hétig pátyolgatják őket.
Kisemlősöket, apróbb, beteg madarakat zsákmányol, de nem veti meg a rovarokat és a gilisztákat sem. Vannak példányok, amelyek kígyókra, mások madarakra specializálódtak.
A jó alkalmazkodóképessége folytán, táplálékhiányos időszakban kihasználja a mesterségesen felduzzasztott fácánállomány kínálta lehetőségeket. Ilyenkor a fácánosok környékén koncentrálódik.
Kártevése sokszor el van túlozva, erről árulkodnak a gyomortartalom-vizsgálatok (Suri, 1982)
Ha az összes elfogyasztott állathoz viszonyítjuk a fácánok számát, akkor nem igazán szállhatunk vitába a védelme ellen.
A röpte lomha, a sasokéhoz hasonló, de a rövid nyaka leleplezi. A hangja panaszos hijü-ü, hij-jé kiáltozás.
Védett, az eszmei értéke: 10 000 Ft.
| |